Custom Bg

ÜRO-JİNEKOLOJİK REHABİLİTASYON

PERİNE REHABİLİTASYONU

Nedir Perine Kasları ?

Vajina ile anüs arasında mesane ,uterus (rahim ) ve bağırsaklarımızı bir hamak gibi alttan saran kas grubudur.

 

 

Bu kasların zayıflaması :

-sık sık idrara çıkma isteği

-öksürme,hapşırma veya gülme ile idrar kaçırma (inkontinans)

-cinsel ilişkide problemler

-ve organ sarkmaları (prolapsus) neden olur.

 

Perine kasları ;

Hamilelikte artan hormonların etkisi ve artan rahim ve bebek ağırlığı ile büyük baskı altında kalır.Hamileliğin 3. trimesterinde hafif idar kaçırma problemleri görülmeside bundandır.


Hamileliğin 3. trimesterinde (son 3 ayında ) yapılan grup eğitimlerimizde perine kasları farkındalığı geliştirilerek ,bu kasların kadın yaşamındaki önemi,doğumdaki fonksiyonu,doğum sonrası bebek bakımı ve emzirme sırasında dikkat edilecek hususlar,doğumdan hemen sonra yapılacaklar konusunda daha bilinçli olabilirsiniz.


Doğum da  perine kasları için bir travmadır.Doğumda hangi durumlarda perine zorlanır ?

-doğum pozisyonları

-forseps, vakum kullanımı

-epizyotomi

-kilolu bebek vb.

Doğumdan hemen sonra perine rehabilitasyonuna birkaç egzersizle başlanır fakat asıl rehabilitasyon doğumdan 6-8 hft sonradır.Haftada 2-3 kez olmak üzere perine kas tonusuna göre 5-10 seans olarak öngürülür ve perine kasları kuvvetlendirildikten sonra abdominal kaslar (karın kasları)kuvvetlendirilir.

!!!  Doğumdan sonra perine kaslarını kuvvetlendirmeden karın kası çalışmanız veya bazı yanlış sporların perineyi iyice zayıflattığını biliyormuydunuz

Kadın yaşamında perine kaslarının etkisi altında olduğu başka bir dönem de menopoz ve öncesi dönemdir. Hormonların etkisi ve yaşla birlikte kaslardaki gevşeme ile çoğu kadında idrar kaçırma problemi kaçınılmazdır ve sosyal, hijyenik bir problem olup çoğu kadının yaşamını olumsuz etkiler.

Doğumdan sonra cinsel ilişkide perine kas kontrolünüzün zayıfladığını ve bunun partnerinizi olumsuz etkilediğini düşünüyorsanız bunu doktorunuzla konuşarak perine kas eğitimine başlamalısınız !!!

Öksürüken, hapşırırken veya gülerken idrar mı kaçırıyorsunuz ? Sık sık idrara çıkma isteği mi duyuyorsunuz? Spor yaparken, yürürken veya koşarken idrar kaçırdığınızı mı hissediyorsunuz ?

Veya ağır bişeyi kaldırıken idrarınızı tutamıyormusunuz ?

Bütün bu belirtilerden birini hissettiğinizde bunu doktorunuzla konuşarak en kısa zamanda perine kaslarınız konusunda bir uzman tarafından yardım almanızı öneriririz.

 

DAHA KALİTELİ VE DAHA HİJYENİK BİR KADIN SAĞLIĞI…..